POTREBUJETE PORADIŤ?
+420 606 221 220 info@ggpc.cz

Herné PC zostavy

Aj keď sú na trhu stále výkonnejších notebooky, klasické stolové počítače a najmä herné PC majú na trhu stále svoje miesto. Pri rovnakej výbave vám určite herné PC zostavy vyjdú oveľa lepšie ako herné notebooky. Herné PC tiež môžete ľahko upgradovať a neustále prispôsobovať podľa svojich predstáv. Pre špeciálne prípady intenzívneho hrania, tvorby grafiky, alebo strihu videa nemožno medzi notebookmi nájsť plnohodnotnú alternatívu. Treba si na začiatku ujasniť, čo vaše herné PC má spĺňať. Prístup na internet, úpravy dokumentov pre štúdium, strih videa alebo poriadne nadupanou hru, ktorú si zahráte? Určite si tiež čiastku investovanú do hernej PC zostavy.
0
od do
16000
Podľa ceny -
Filtrovať podľa parametrov
Výrobcovia
Stavy:

Herné PC zostavy

Herné PC a procesor

Viac jadier automaticky neznamená väčší výkon pre stolný herný počítač. Platí to najmä u 6 až 8 jadrových procesorov značky AMD či 4 jadrového procesora značky Intel, ktoré sú často výkonnejšie aj s menším počtom jadier. Nesú v sebe viac vlákien na jadro a tým dajú vyšší výkon často aj tam, kde nenájdete softvérovú podporu 4 a viac jadier. Procesory Intel majú v priemere vyšší výkon, sú úspornejšie, ale nie vždy úplne výhodnejšie. Vzhľadom k cene je u lacnejších herných PC dostačujúci procesor AMD, treba 6 jadrový FX 6300, ktorý je cenovo podobný ako Intel i3, s obdobným výkonom, ale ten zase vyniká u technologicky starších hier. Pri moderných hier sú 2 jadrá dosť limitujúci. Pri drahších procesorov je schopná rad Intel i5 a maximum dáva i7. Variantom je aj Intel Xeon, serverový 4 jadrový procesor, ktorý nemá ale integrované grafické jadro.

Ako je to s jadrami

Po väčšine majú 8 jadrové AMD FX procesory vysokú kvalitu a sú cenou aj výkonom porovnateľné s Intel i5 a i7. Niekedy sú lacnejšie 8 jadrové procesory AMD výkonnejší, než drahšie Intel i7. Intel má o niečo vyrovnanejšia výkon u väčšiny hier a pri aplikáciách. Procesory AMD FX sú super na taktovania a s pridaným kvalitnejším chladičom popoženie i výkon. Väčšina procesorov Intel má uzamknutý násobič na taktovania a pretaktovanie je ťažšie. Pre taktovania u Intel vyberajte modely končiaci označením K, napríklad ako Intel Core i7-4790K. Procesory AMD Trinity, Richland a Kaveri s integrovanými grafickými jadrami majú grafický výkon vyšší ako Intel a stačí na nenáročné hranie moderných hier. Možno ich prirovnať svojím výkonom ku grafikám AMD R7 240 či NVIDIA 730. Výkon týchto 4 jadrových procesorov je obdobný ako 4 jadrový AMD FX a Intel i3.

Najnovšie modely

Medzi nové modely 4 až 8 jadrových procesorov patrí napríklad AMD RYZEN, ktoré majú 8 až 16 vlákien, ktoré a líšia sa najmä nastavenú základné a turbo čiže boost frekvenciu . Verzie označené X sú navyše vybavené funkciou XFR, ktorá pri zaťažení vie automaticky navýšiť frekvenciu. Sú výkonnejšie ako rad FX, ale hodí sa skôr do neherné oblasti. Pre súčasné hry sú menej vhodné než Intel i5 a i7. Ak budú vedieť budúce hry využiť viac jadier, môžu mať dlhšiu perspektívu než Intel i5 a i7. Na rozdiel od Intel umožňujú všetky AMD taktovania, ale vyšší počet jadier to nevyžaduje, ako napríklad u Intel 7700 K. Spotreba a zahrievanie je porovnateľné s Intel a oveľa lepšie ako rad AMD FX. Pri procesoroch Intel je vyrovnaný výkon, nižšia spotreba, nižšie zahrievanie a nie je nutný lepší chladič. U AMD je lepšia cena, môžu byť niekedy aj výkonnejší ako Intel a majú možnosť taktovať všetky modely.

Základná doska a herné PC

Základná doska pre herné PC nie je potrebné v nijako závratných sumách. U tých najlacnejších modelov ale počítajte s istými obmedzeniami. Potom ide o podporu iba nižších rýchlostí u komponentov, doska má menej pozícií na pamäti RAM a môžu chýbať aj prídavné komponenty. Digitálne asi nepripojíte repro 5.1 a nebudete mať dostatok USB portov. Investíciou do budúcnosti je podpora SATA3 a USB 3.0, ďalej potom rýchlych M.2 SSD diskov a nových procesorov. Rozdiely sú poznať aj vo verzií čipsete a triedach dosiek, ale bude vám stačiť základná doska strednej triedy, ktorá by mala byť v cene 10% z celkovej sumy herné PC zostavy. Súčasťou základnej výbavy súčasných dosiek je integrovaná sieťová a zvuková karta, ktorú iste oceníte. Hľadajte u značiek ASUS, GIGABYTE a MSI.

Pamäť RAM a herné PC

Pre herné PC do 25 000 korún je 16 GB pamäte RAM celkom zbytočné. Pre hranie najmodernejších hier vám postačí 8 GB. Porovnávajte výkon ostatných komponentov. Rýchlostne vám postačí základná 2133 MHZ. Rýchlejšie pamäť 2400 MHZ môžete zvoliť, ale rozdiel prakticky asi nespoznáte. Určite je dobré si overiť podporu rýchlejších pamätí u základnej dosky. Vysoká frekvencia sa hodí pre prípad, že si chcete zaobstarať počítač s procesorom, kde budete využívať pre hranie hier integrované grafické jadro v procesore, využívajúce pre svoju internú pamäť časť celkovej pamäte RAM v PC. Pre využitie prídavnej grafickej karty sa využíva pre grafické operácie pamäť už osadená na grafickej karte. Rýchlosť bežných pamätí RAM nie je tak citeľná. Zaujímať vás môže latencia pamätí. Tu je menšie číslo výkonnejšie, teda CL 13 je lepšia ako CL 15.

Grafická karta a herné PC

Herné PC automaticky nezahŕňa v zostave prídavnú grafickú kartu. Grafická karta je základ herné PC zostavy a malo by ísť o najdrahší komponent v celej hernom počítači. Vo väčšine zostáv je počítač osadený slabšie a lacnejšie grafickou kartou. Grafické karty NVIDIA nie sú vždy lepšie ako karty ATI alebo dnes označované ako AMD. V niektorých cenových reláciách je pre vás výhodnejšie AMD / ATiRadeon, ale často sú obe grafickej karty porovnateľné. Rozdiely sa môžu objaviť u rôznych výrobcov, ale líšia sa najmä osadeným chladičom a ostatné výbavou. Grafiky ako NVIDIA GTX 1050 a 1060 majú nízku spotrebu a menšie zahrievanie, často i hlučnosť. AMD, treba RX 470 a 480 síce môže mať o niečo horšie prevádzkové vlastnosti, ale bez prepadu výkonu pri náročnejších scénach a majú väčšiu perspektívu. RAM pamäť na grafickej karte je v minime 2 GB a optimu je 3 až 4 GB. Do budúcnosti skôr na hry 6 až 8 GB.

Zvuková karta a herné PC

Asi vám bude stačiť ozvučenie počítača pomocou integrovanej zvukovej karty na základnej doske. Pokiaľ chcete pripájať len stereo, prípadne 2.1 repro, alebo plánujete reproduktory 5.1 či 7.1, hľadajte výstupy. Pri základných dosiek sú niekedy len 3 audio výstupy, do ktorých 5.1 repro naozaj nepripojíte. Nepatrné rozdiely sú v integrovaných zvukových kartách au vyššie verzie čipsetov je zvyčajne integrovaná zvuková karta pre herný počítač kvalitnejšie. Lepšie zvuková karta sa moc neoplatí. Môžete si v prípade kvalitnú repro sústavy na počúvanie hudby pridať prídavnú zvukovú kartu. Pri lacných zvukových kariet do tisíc korún nespoznáte rozdiel. Stolný herný počítač si teda Ozvučte, podľa svojho vkusu.

Pevný disk a herné PC

Kapacita pevného disku sa odvíja od vašich potrieb na herné stolové PC. 1 000 GB bežne stačí na ukladanie dát. Pre viac miesta sa dajú 2 TB disky zaobstarať za dobrú cenu. Lepšie je ale dokúpiť samostatný pevný alebo externý 1 TB disk. Ak chcete veľký disk pre ukladanie mnohých veľkých súborov, teda potrebné filmov v Blue Ray kvalite, môžete si 2 TB HDD zaobstarať. Pre systémový disk sa hodí modely so 7 200 otáčkami. Modely s 5 400 otáčkami sú vhodné ako úložnej disky do PC alebo NAS systémov pre herný počítač. Výhodou je nižšia spotreba a dlhšiu životnosť pri dlhodobej záťaži na herné PC. Ak sa vám už teraz zdá cena vysoká, kúpte si herné PC na splátky alebo napríklad repasované herné PC.

Herný počítač a SSD disky

SSD disky sa neoplatí v pomere kapacita vs cena, ale pre svižnosť systému pri nabiehaní je spoznáte na prvý pohľad. Kombinácia SSD disku na operačný systém s klasickým HDD na ukladanie dát je skvelou voľbou. Typ kombinácia sshd je vlastne klasický HDD s menším rýchlo-prístupovým odkladacím priestorom, kam sa uloží najčastejšie spúšťané súbory a zrýchli sa ich nabiehaní. Riešenie nie je až tak výkonné a rýchle ako klasické použitie SSD disku, ale rozdiel od klasického HDD spoznáte. Variant SSD diskov priamo do slotov M.2 umiestnených na základnej doske, má toto pripojenie vyššiu teoretickú prenosovú rýchlosť. Problém je vo vyššej cene au lacnejších vyšší výkon nespoznáte ako u klasických SATA SSD diskov. M.2 SSD ale zbavíte sa napájacieho a dátového kábla pre herné stolové PC. Ide o podobu karty zasunuté v základnej doske, ktorá musí mať na disky M.2 slot.

Počítačová skriňa a zdroj pre herné PC

Počítačové skrine musia mať do budúcna miesto na nové komponenty, dostatok portov a pevné nerezonující plechy s dobrou možnosťou chladenia. Má znamenať aspoň 5% z ceny celej herné PC zostavy. Zdroj jednoducho neznamená čím viac wattov, tým lepšie. Zamerajte sa na hrubú potrebu výkonu a značku. Vysoký výkon vo wattoch za nízku cenu nie je vždy výhodný. Začínajte na cene desiatich tisíc a stavte na osvedčené zdroje SEASONIC, FORTRON či CORSAIR s nadštandardnou zárukou 36 alebo dokonca 60 mesiacov. Pre najvýkonnejšie herné PC zostavy zvoľte výkonné modely s vysokou účinnosťou asi 90%, kde je maximalizovaná využiteľnosť energie a naopak minimalizované zvyškové teplo a odnímateľné káble pre lepšiu usporiadanie vnútri vašej skrine. Silu zdroje vám napovie údaj v popise požiadaviek grafickej karty.

Chladenie a herné počítačové zostavy

Nedostatočne chladená zostava má skrátenú životnosť. Pritom sa dá pre herné počítače lacno pridať aj chladenie. Chladenie procesora pre herný počítač je nutnosťou. Neváhajte si priplatiť za výkonnejšie a tichšie model. Ide napríklad o Silentium PC Fera 2 HE1224. Vnútri skrine by mal byť priestor pre vytvorenie prúdu vzduchu spredu dozadu. To umožní ventilátory, ktoré nasávajú studený vzduch na jednej strane a na druhej vyfukujú zahriaty vzduch von z vašej skrine. Prídavné ventilátory sa preto hodí. Maximálne chladenie nejde ruka v ruke s minimálnou hlučnosťou. Ideálne je potom kompromis. Prídavné chladenie sa dá pre herné PC lacno a účinok je obrovský. Hojne používané sú ASUS herné PC a herné počítače MSI.

Monitor pre herné PC

Pohybujte sa od 22 do 27 palcov pre herný počítač. Väčšiu obrazovku každý užívateľ a hráč hier určite ocenia. Najrozšírenejší rozlíšenie je 1920 x 1080 PX Full HD, čo je dnes štandard u všetkých uvedených uhlopriečok. Lepšie vlastnosti kvality obrazu majú dnes panely IPS a PLS. Staršie TN panely majú ale zase často lepšiu odozvu. Rýchle on-line strieľačky ocenia obnovovaciu frekvenciu 120 alebo 144 Hz. Väčšinou je to len 60 Hz alebo 75 Hz. Výrobcovia grafických kariet AMD a NVIDIA majú technológie v monitora v kompatibilite s príslušnou grafickou kartou pre väčšiu plynulosť zobrazovania. U AMD je to technológia FreeSync, u NVIDIA zase GSYNC. Hľadajte digitálne pripojenie DVI au novších monitorov HDMI alebo DisplayPort. Konektor HDMI sa hodí pre pripojenie ďalších zariadení ako je herná konzola a Set-top-box.

Príslušenstvo a herné počítačové zostavy

Pripojiť na herný počítač 3 monitory a hrať alebo pracovať v rozlíšení 5760 x 1080 PX vyžaduje výkonnú grafickú kartu, ako Radeon RX480 8GB alebo NVIDIA GTX 1060 6GB či GTX 1070 a 1080. Potom už len príslušenstvo v podobe klávesnice a myš pre herné počítačové zostavy, ktorá vám sadne do ruky ako uliata. Zohnať kvalitné herné PC do 10 000 korún nie je až tak jednoduché. Do 15 000 korún skúste treba značku Lenovo Idea Centre H50-55, v cene do 20 000 je zaujímavý HP Pavilion570, ado 25 000 alebo okolo tejto ceny sa vám môže podariť zohnať potrebné Acer Predator G3-710.

GoPay, Visa, ...
Nenechajte si ujsť akčné ponuky:

Doporučujeme zakoupit spolu se zbožím

)();*} )();*}