POTREBUJETE PORADIŤ?
+420 606 221 220 info@ggpc.cz

PC zostavy

Osobný počítač možno kúpiť hotový alebo využiť možnosť zostavenie vlastnej PC zostavy. Označenie osobný počítač značí počítač určený pre použitie jednotlivcom, čo ho veľmi odlišuje od serverov a sálových počítačov. Najrozšírenejšie hardvérovú architektúrou u osobných počítačov je asi IBM PC kompatibilné. V začiatkoch boli používané jedno-úlohovej operačné systémy DOS, ako MS-DOS, DR-DOS, dnes tiež FreeDOS a ďalšie, ktoré boli nahradené viac-úlohovými systémy. Súčasný najrozšírenejší operačný systém na osobných počítačoch je systém Microsoft Windows a v menšej miere tiež unixové systémy Apple MacOS. PC zostavy na mieru ocenia skôr pokročilejší užívatelia týchto zariadení.
0
od do
16000
Podľa ceny -
Filtrovať podľa parametrov
Výrobcovia
Stavy:

PC zostavy

PC zostavy a ich voľba

Stále lepšou voľbou sú slobodné operačné systémy s možnosťou a voľného šírenia, založené najmä na základe Linuxe, FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, PC-BSD čiže TrueOS, DragonFly BSD, OpenSolaris a ďalšie. Na základe jadra Linuxu sú založené aj mobilné operačné systémy Android od firmy Google a Tizen od spoločnosti Samsung. Na Linuxe je postavený aj herný operačný systém SteamOS od spoločnosti Valve. Na základe jadra operačného systému FreeBSD je zase postavený operačný systém Orbis OS, ktorý nájdete vo vybavení herná konzola PlayStation 4 od spoločnosti Sony. Počítač stolný, ktorý si necháte zložiť, má veľké výhody. Zároveň si zaistíte aj PC servis v prípade potreby.

 

Výber PC zostavy podľa činnosti

Stolný počítač vyberajte najmä podľa najčastejšie činnosti, pre ktorú ju práve vy budete využívať. PC zostavy existujú v niekoľkých prevedeniach, ako sú napríklad All-in-One alebo napríklad mini počítača. Dôležitý je hlavne výkon procesora a grafiky, ďalej potom množstvo operačnej pamäte, typ a veľkosť pevného disku a v neposlednom rade aj konektivita. Na čo sa teda zamerať pri výbere počítačovej zostavy? Klasické stolové počítače sú vhodné do vašej domácej alebo firemnej kancelárie. Môžete si pri tom vybrať z mnohých rôznych skríň a komponentov. All-In-One počítače sú proste "všetko v jednom", teda počítače zabudované v monitore. Majú veľmi štýlový dizajn a šetrí vám zároveň aj miesto vo vašej kancelárii. Mini počítače sú veľmi malých rozmerov s nízkou spotrebou. Hodí sa ako pre kancelárske aplikácie, tak aj pre surfovanie na internete. Ľahko sa pripájajú aj k monitoru alebo k televízii a fungujú zároveň aj ako multimediálne centrum.

PC zostavy a procesor

Ak sa zameriame na procesor, Intel Core i3, má dostatočný výkon pre bežnú prácu, surfovanie na internete a sledovanie rôznych multimédií. Ak si zaobstaráte Intel Core i5 očakávajte od neho vysoký výkon, ktorý je dostačujúci pre prácu s fotografiou alebo pre prácu s videom. Vsadíte Ak na procesor Intel Core i7, ide o najvýkonnejší procesory určené pre spracovanie 4K videa a tiež pre modelovanie. Jednotlivé modely procesorov sa ale aj v rámci každej z radov môžu od seba líšiť vo svojom výkone. napríklad radu Intel Atom, Celeron a Pentium vám neposkytnú dostatok výkonu pre prácu v používaných náročných programoch. Procesor AMD A8 výkonnostne zodpovedá zhruba Core i5 a hodí sa teda pre prácu s fotkami as videom. Procesor AMD A10 zase funguje podobne ako Core i7 a zvládne spracovanie videa vo vysokom rozlíšení aj modelovanie. Podľa toho, čo očakávate, voľte vhodný procesor do svojej PC zostavy.

PC zostavy a operačná pamäť

Operačná pamäť slúži na dočasné uchovávanie spracovávaných dát a momentálne spustených programov. Čím viac budete mať k dispozícii operačnej pamäte, tým pohodlnejšie potom bude práca aj hranie, pretože môžete spustiť viac programov alebo okien prehliadača naraz. Operačná pamäť 4 GB je asi minimum pre pohodlnú prácu. Zvolenie 8 GB už prinesie možnosť svižnej práce s mnohými otvorenými oknami prehliadača a tiež s aplikáciami. Použitie 16 GB už značí plynulú prácu s mnohými spustenými procesmi. A konečne treba operačná pamäť 32 GB a viac je určená pre najnáročnejších užívateľov, ktorým zabezpečí úplne plynulý chod PC zostavy i pri desiatkach prebiehajúcich procesov, ktoré sú spustené.

PC zostavy a grafická karta

Grafická karta v prevedení NVIDIA GeForce GT je určená pre odľahčenejší modely, ktoré sú vhodné pre vysoký grafický výkon. Pri voľbe NVIDIA GeForce GTX ide o optimalizovanú grafickú kartu pre maximálny výkon pri grafických úlohách. Integrovaná grafika v základnej doske. Dôležitá je prítomnosť DVI konektoru najmä pre kvalitné pripojenie veľkého LCD monitora. Prehrávanie videa vo vysokom rozlíšení 1080p-Blu Ray dá procesora zabrať. Nové grafické karty túto rolu preberajú a procesor sa potom venuje iným úlohám a oddýchne si. Do PC zostavy môžete použiť Low-End modely nových generácií. Pre najnáročnejších hry slúži grafickej karty Ati, modely 48xx, alebo Ovidia z radu GTX. Pre maximálny výkon možno zapojiť viac grafických kariet do režimu Crossfire alebo SLI. Nezabudnite ani na kvalitný dostatočne výkonný zdroj.

PC zostavy a zvuková karta

Základné dosky ponúka často 5.1 alebo 7.1 zvuk pre priestorové efekty reprosústav. Obsahujú aj digitálne, koaxiálne a optické výstupy pre pripojenie lepších audio zariadení. Dedikované zvukovej karty, predovšetkým X-FiXtremeGamer, poskytujú navyše niektoré špeciálne herné 3D zvukové efekty a takto potom odľahčujú prácu procesora. Tým vám mierne vzrastie celkový výkon. Presné audiofilskej karty pre verný zvuk slúžia už pre veľmi drahé reprosústavy. Vaše herné PC to možno ale ocenia. S takými vychytávkami bude váš PC tuning naozaj super. Lacné PC na hry môže byť napríklad aj repasované PC a poskladané u odborníkov vám veľmi dobre poslúži a získate svoje vysnívané herné PC lacno.

PC zostavy a typ úložiska

Typ úložiska vo forme HDD vám dá vysokú kapacitu a nižšiu cenu než zaplatíte za SSD. Zvolenie úložisko typu SSD je voľbou úložisko bez pohyblivých častí. Je mnohonásobne rýchlejší ako HDD a prejaví sa to najmä vo svižných reakciách. Ak zvolíte HDD + SSD, je to jednotka s dvomi diskovými oddielmi v jednom. PC zostava s týmto vybavením kombinuje výhody oboch typov, teda veľkej kapacity HDD a potrebné svižnosti SSD. Pri použití sshd ide o klasický HDD s pamäťou SSD. HDD tu teda slúži na ukladanie dát a menšie NAND flashová pamäť, SSD, je určená pre najčastejšie využívané programy, ako je operačný systém.

PC zostavy a kapacita úložiska

Kapacita úložiska, ktorá má 128 GB vám postačí na uloženie nie príliš objemných súborov a programov. Pri vyššej kapacite 256 GB už nadobudnete desiatky filmov a hier, ktoré veľkej časti užívateľom už bude stačiť. Kapacita 512 GB je vhodná na uloženie mnohých objemných programov, vašej rozsiahlej zbierky filmov, zhotovených fotiek a ďalších nutnosťou. Kapacita úložiska 1 TB potom pojme veľa programov a doslova stovky filmov a fotiek. A 2 TB a viac je kapacita vhodná pre ukladanie veľkého množstva objemných programov a zbierok filmov. Komponenty PC vždy vyberajte s odborníkmi.

PC zostavy a konektivita

Konektivita je ďalšie kritérium, ktoré je potrebné pri tvorbe PC zostavy zohľadniť. Napríklad HDMI, DVI, VGA, DisplayPort značí obrazové konektory pre pripojenie monitora alebo projektora a ďalších obvyklých zariadení. USB je dátový konektor a dnešným štandardom je USB 3.0., Ak chcete najnovšie, hľadajte USB 3.1. Konektor LAN slúži pre pripojenie k sieti. Ďalej je tu konektor pre slúchadlá a mikrofón, čo je vhodné pre multimédiá. Combo Audio Jack potom slúži na pripojenie slúchadiel alebo mikrofónu. Vždy pamätajte na to, že najlepšie nie je vždy to najlacnejšie PC.

PC zostavy a výbava

V e vašej výbave PC zostavy by asi nemalo chýbať Bluetooth, čo je bezdrôtová technológia určená na škárovanie so slúchadlami, reproduktormi a ďalším zariadeniam. Čítačka pamäťových kariet vám zase zaistí rýchly prenos veľkého objemu dát napríklad v podobe fotografií z fotoaparátu či mobilného telefónu pre ďalšiu úpravu. Optická mechanika je vhodná pre všetkých, čo majú onú rozsiahlu zbierku filmov na svojich DVD diskoch. potom je tu TV Tuner, ktorý vám zaistí príjem vášho televízneho vysielania a urobí televiziz vášho počítača. Ďalšie výbavou je webkamera určená pre telefonovanie cez internet a odpadá vám tak nutnosť dokupovania externej webkamery. Wi-Fi vám zase umožní bezdrôtové pripojenie k internetu a dnes ju má takmer každý AIO počítač.

PC zostavy sériovo vyrábané a ich výhody aj nevýhody

Ak uvažujete o zakúpení nového počítača, môžete si vybrať jednak zo sériovo vyrábaných značkových PC zostáv alebo si radšej vybrať z PC zostáv na mieru. Notebook je výborný v prípade, že potrebujete svoj počítač naozaj prenášať. Inak je ale úplne bez debát výhodnejšie PC zostava, kedy za rovnakú cenu dostanete oveľa vyšší výkon, na to dostupnejšie servis a tiež oveľa lacnejšie náhradné diely. Sériovo vyrábané značkové PC zostavy majú rad nevýhod. Do PC zostavy už nemožno zasiahnuť, bez toho, aby následne nedošlo k strate záruky. Nemôžete PC čistiť ani modernizovať v dobe platnosti záruky. Každý užívateľ používa počítač na iné účely a kladie iné požiadavky na jeho výbavu. U sériových PC nie sú v mnohých prípadoch komponenty uspôsobené konkrétnemu zákazníkovi na mieru. Čaká vás tiež mnohokrát premrštená cena. Hotová zostava je ale ihneď k odberu s garanciou veľké a zavedené spoločnosti.

PC zostavy navrhnuté priamo na mieru

PC zostavy navrhnuté priamo na mieru danému klientovi majú rad výhod. Medzi drobné nevýhody môžeme radiť to, že zostava nie je ihneď skladom a musíte počkať, než bude pre priamo pre vás pripravená. Potom musí byť PC zostava správne skompletizovaná. V prípade poruchy niektorého z komponentov je potrebné počkať na vybavenie reklamácie v e-shope, kde boli dané komponenty zakúpené a uhradiť náklady s reklamáciou spojené, teda poštovné. Výhodou je ale fakt, že tu užívatelia vyberajú z najaktuálnejších ponúk komponentov. Najmä nároční hráči majú možnosť si nechať do svojich zostáv zahrnúť ony horúce novinky počítačového trhu.

Ako vybrať PC zostavu

Dôležité je vybrať si PC zostavu, s ktorou budete spokojní a bude plne spĺňať vaše požiadavky. Zostavenie celého počítača musí prebiehať iba u skúsených užívateľov. Riziko kúpa nekompatibilné súčiastky je pri neznalosti príliš vysoké. Výhodou je určite nižšia cena a presná znalosť hardvéru počítača s jeho parametrami. Čo by mala zostava obsahovať? Určite by mala mať vo výbave minimálne 200 GB pevný disk s viac ako 6000 otáčkami za minútu. Zdroj by potom mal mať príkon minimálne 400 Wattov a základná doska by mala byť vždy dohľadateľné na internete is ovládači. Minimálne požiadavky na pamäť RAM sú 2 GB s procesorom a najlepšie od spoločnosti Intel. Samotná frekvencia nie je až tak rozhodujúce, ako sú ale naopak Cache a požiadavky na ventiláciu. Trebárs neaerodynamické lopatky ventilácie značne zväčšujú hlučnosť.

PC zostavy a základná doska

Dôležité je, aby základná doska bola kompatibilná so všetkými ostatnými komponentmi, ktoré si pre svoj nový počítač vyberiete, inak je celkom jedno, či máte najlepšie procesor a grafickú kartu. U procesora je určite dôležité sledovať päticu, kedy pre Intel je to potrebné 775, ktorá sa musí zhodovať. Potom sú dôležité sloty pre operačnú pamäť RAM, kedy ich štandardne býva viac. Ak chcete z operačnej pamäte dostať oveľa vyšší výkon, vyberte dosku umožňujúce takzvaný dual-channel. V praxi to pre vás znamená, že ak na dosku umiestnite jednu pamäť o veľkosti 1024MB alebo napríklad dve pamäte o veľkosti 512MB, nebudete mať tak rovnaký výkon, ako by sa asi mnohým z vás zdalo logické. Variant s dvoma pamäťovými modulmi, ktoré zapojíte duálne, bude na vašom počítač výkonnejší. Doska má mať PCI-Expres zásuvku a PCI zásuvky pre ďalšie komponenty ako je zvuková karta, sieťová karta, TV karta a ďalšie.

PC zostavy a pamäť RAM

Pamäť RAM je operačná pamäť a je podstatné, aby ju podporovala vybraná základná doska. Najdôležitejšou charakteristikou je veľkosť. Odporúčaná kapacita operačnej pamäte 1 GB sa hodí pre najlacnejšie kancelárske počítače, 2 GB pre kancelárske a lacné multimediálne počítače, 4 GB je optimum pre moderné multimediálne a herné počítače a 8 GB slúži pre najvýkonnejšie herné počítače. Predávajú sa pamäti o menších kapacitách, ale tie už sú pre nové počítače proste nedostačujúci. Dôležitá je frekvencia pamäte, ktorá má byť aspoň 800 MHz (DDR2 800). Pamäť sa musí skladať z 2 alebo 4 modulov a nie iba z 1 modulu. Ide o takzvaný dualkit alebo quadkit. Pre počítače so 4 GB pamäte použite 64-bitovú verziu systému Windows Vista. Pre počítače s viac ako 4 GB pamäte je tento 64-bitový systém úplne nutný. Potom už stačí len pevný disk (HDD - Hard Disc Drive).

PC zostavy a pevný disk

Na pevnom disku budú uložené všetky nainštalované programy s ich dátami. Informácie sa vám na ňom nestratí ani keď je odpojený od napájania. Pevný disk čiže hardisk ukladá dáta na platne pomocou hlavičiek. Každá táto platňa má tiež dva povrchy a preto sú pre každú platňu potrebné tiež dve hlavy. Tie sa disku nedotýkajú, ale pohybujú sa nad ním. Zápis sa potom vykonáva na elektromagnetickom princípe vo vákuovom prostredí. Pomalý a lacný pevný disky výrazne spomalí chod celého PC. Základným parametrom je kapacita v gigabajtoch, ktorá vám hovorí, koľko informácií je pevný disk schopný pojať.

Pevný disk, prístupová doba a vyrovnávacia pamäť

Rýchlosť práce s diskom určuje prístupová doba, ktorá udáva časový úsek, za ktorý je disk nastaví hlavu na príslušné miesto. To pri práci oceníte, pretože dáta nie sú uložené za sebou, ale náhodne rozmiestnené po celom jeho povrchu. Ak je prístupová doba vysoká, dlho trvá, než disk vami požadované dáta nájde a následne ich vybaví na odoslanie. Rýchlosť práce s pevným diskom ovplyvní aj veľkosť vyrovnávacej pamäte. Tá je veľmi rýchla a načítava dáta dopredu, aby ich bolo možné čítať z pamäte a nemusia sa dohľadávať na disku. Čím väčšia bude kapacita vyrovnávacej pamäte, tým rýchlejší je disk. Počet otáčok už nie je tak dôležitý. Väčšina dnešných diskov má zhodnú rýchlosť 7200 otáčok za minútu a modely s 10 000 otáčkami sa zase vyznačujú nižšou kapacitou.

PC zostavy a komunikačné rozhranie

Komunikačné rozhranie má dnes tri štandardy. Najrozšírenejší je ATA, nazývané tiež IDE. Tento 80žilový kábel vykonáva paralelný prenos maximálnou rýchlosťou 133 MB / s. Pri nových počítačov je už nový štandard SATA, kde vedú už len 4 vodiče. Najvyššia komunikačná rýchlosť je teraz 300 MB / s, označovaná ako SATA II. Pre pripojenie pevného disku slúži aj rozhranie SCSI, ale pre bežné domáce počítače sa nepoužíva. Využíva sa hlavne výkonných sieťových serverov s vysokými požiadavkami na rýchlosť a kvalitu pripojenia. Lacné PC zostavy sú tie, čo vám dobre slúži. Nie je umenie si zakúpiť najlacnejšie herné PC zostavy a potom si Nemôcť ani zahrať. U robení PC zostavy na mieru, nakupujte u odborníkov.

 

GoPay, Visa, ...
Nenechajte si ujsť akčné ponuky:

Doporučujeme zakoupit spolu se zbožím

)();*} )();*}